EMECHO nr (17) 1/2011

Kulisy wykorzystania probiotyków ApiFarma i ApiBioFarma nie tylko w pasiece

Pszczołami zajmuję się ponad 60 lat. Z racji wykształcenia muzycznego w wyobraźni grały mi różne instrumenty, a dominantą w przygodzie z pszczołami stała się "Subtelna Symfonia ULA".
Zainteresowanie przeszło w pasję poznawania, poszukiwania i odkrywania wielu tajników pnia.
Od niewiedzy do trochę większej wiedzy droga była długa.
Cóż mógł wiedzieć 12 letni repatryjant ze wschodu, który osadził w starym ulu pierwszy złapany rój ? Niewiedza zbierała żniwo. Choroba roztoczowa, grzybica, nosema czy zatrucia to tylko wybrane problemy, na rozwiązanie których tylko wiedza była lekarstwem. Dobry los sprawił, że na mojej pszczelarskiej drodze znaleźli się życzliwi i otwarci ludzie.
Z wdzięcznością wspominam tych wyjątkowych: panią inż Weronikę Kumko, prof Barbarę Tomaszewską, prof Leonarda Loebera.
 Ale współczesność to nowe problemy i nowe wyzwania.
Przypadek sprawił, że w 2008 r. od sąsiada pszczelarza dowiedziałem się o PROBIOTYKACH, które nazywał emami. Od roku stosował je w pasiece i wyrażał się o nich bardzo pochlebnie.
Do nowości podszedłem jednak z rezerwą, ale na pewno nie z negacją.
Postanowiłem zgłębić temat od strony teoretycznej i praktycznej, wykorzystując probiotyki w pasiece.
Z upływem czasu i wniosków z praktyki, krąg zainteresowanych problemem probiotyków pszczelarzy powiększał się.  Zainteresowałem emami pana Zdzisława Zieniewicza, pszczelarza z pasją a chemika z wykształcenia oraz ze znamienną cechą charakteru czyli braku tolerancji dla jednostronnych prawd. Pan Zdzisław nakreślił bardzo ciekawy program eksperymentu z wykorzystaniem probiotyków. Wytypował dwie grupy po pięć rodzin. Grupa testowa do zimowego podkarmiania inwertem otrzymała różne stężenia probiotyku w pokarmie. Celem doświadczenia było określenie ile probiotyku na przestrzeni różnych okresów (do czasu pojawienia się nektaru) zostanie w pokarmie zimowym oraz wpływ probiotyku na kondycję, zdrowotność i żywotność rodziny.

 

Jeśli chcesz przeczytać cały artykuł kup EMECHO