EMECHO nr (17) 1/2011

Wrotyczowe preparaty dla ochrony przed pędrakami

Pędrak - larwa chrabąszcza majowegoWrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.) dzięki swojemu silnemu zapachowi stał się naturalnym środkiem odstraszającym owady. W średniowieczu suszony wrotycz pospolity był rozkładany na podłogach w celu odstraszenia owadów. Gospodynie domowe wieszały wrotycz pospolity w domach, wkładały go między pościel, nacierały mięso, żeby odstraszyć muchy, wszy, oraz inne robactwo. Obecnie wyciąg z wrotycza w postaci preparatu „ Ema5 z Wrotyczem” jest stosowany poprzez oprysk roślin lub podlanie gleby zapobiegawczo lub interwencyjnie na wszelkiego rodzaju szkodniki ssące, minujące i żerujące takie jak: opuchlaki, mrówki, pędraki, mszyce, pchełki. Zawarta w preparacie kompozycja mikroorganizmów ProBioEmów z dodatkiem alkoholu i octu pomaga w zwalczaniu chorób grzybowych takich, jaki mączniak rzekomy i prawdziwy, wciornastki i inne.

Do najgroźniejszych szkodników glebowych należą między innymi larwy chrabąszcza majowego - pędraki. Rozpoznanie tych szkodników i skuteczne zwalczanie, to problem wielu właścicieli ogrodów.

Jak szkodzą chrabąszcze majowe - pędraki

Larwy chrabąszcza majowego nazywane pędrakami są dla roślin szczególnie niebezpieczne. Ukryte w glebie, niszczą podziemne części nie tylko roślin zielnych, ale także drzew i krzewów:

  • ogryzają korzenie wschodzących roślin i wysadzonej rozsady, co powoduje ich więdnięcie i zamieranie;
  • wygryzają dziury w korzeniach drzew i krzewów, niszcząc wiązki przewodzące substancje odżywcze.


Doprowadza to do zamierania gałęzi, słabego rozwoju młodych drzewek, a nawet do całkowitego ich obumierania. Dorosłe chrabąszcze majowe (chrząszcze) ogryzają w maju i młode w czerwcu. Pierwszym charakterystycznym objawem pojawienia się pędraków jest obecność kretów i nornic, a w pobliżu lasów dziki, które są naturalnym wrogiem pędraków, ale jednocześnie niszczą uprawy i trawniki.

Dawkowanie preparatu z wrotyczem.

10 litrów Ema5 z Wrotyczem na 1 ha. Jeżeli chodzi o szkodniki glebowe to zabieg oprysku gleby musi być kontynuowany przez 3-4 kolejne lata ze względu na okres wylęgu szkodników.

Stosujemy zabiegi w ogrodach, domach, na trawnikach, w malinach, truskawkach, kukurydzy, chmielu, i innych.
Jeżeli chodzi o dawkowanie na roślinach ogrodowych  i doniczkowych to stosujemy 100ml Ema5 z Wrotyczem / 1 litr wody.